Mūsu maltītes ikdienas sastāvdaļa – maize

Sieviešu žurnāla Lilit oktobra numurā ir interesants raksts par maizi, pareizāk sakot žurnālistes pētījums, kura maize ir visgaršīgākā, kura visvērtīgākā un pēc kādas ilgojas eņģeļi. Noderīga informācija, ko nolēmu izmantot, lai padalītos ar Tevi. Žurnālisti konsultējusi ceptuves Rigensi cepšanas meistare Tatjana Petrova.

Maizes pamatu veido trīs sastāvdaļas: milti, raugs un ūdens, bet tajā pat laikā šīm sastāvdaļām var pievienot jebko, lai iegūtu interesantu un gardu maizīti, vienam tas būs piens, citam klijas, bekona šķēlītes, sasmalcināti sarkanie pipari vai citas interesantas garšas.
Milti – maizes mīklai var izmantot jebkurus miltus – kviešu, rudzu, auzu, kukurūzas, griķu vai miežu, taču Latvijā visvairāk tiek izmantoti kviešu milti. Varētu pat teikt, ka tie ir maiznieku favorīts, jo no tiem iznākot gaisīga maize (augstā lipekļa satura dēļ). Kviešu miltiem ir neitrāla, maiga garša, kas ļauj tiem pievienot olas, pienu, cukuru, medu, safrānu, magones, rozīnes un citas piedevas, katru reizi iegūstot atšķirīgu maizes veidu.
Raugs – rauga sēnītes siltumā un mitrumā strauji vairojas un pārvērš daļu no miltu ogļhidrāgiem gāzē, tāpēc mīkla rūgst, aug tās apjoms, bet gatavo produktu cilvēka organisms labāk pārstrādā. Maizes cepšanai izmanto vai nu ieraugu, vai tīrkultūru.
Ieraugu gatavo, aplejot miltus ar karstu ūdeni, pieliekot cukuru vai iesalu un atstājot rūgt siltumā uz 36 stundām. Nelielās ceptuvēs maizes cepšanai izmanto pašgatavotu ieraugu, kas patiesībā arī nosaka šīs maizītes neatkārtojamo garšu. Senākos laikos maiznieki ar ieraugu vienmēr sarunājās, lai tas justos mīlēts un nesaskābtu.
Mūsdienās lielākā daļa ceptuvju izmantojot rauga tīklultūru, tā dod daudz ogļskābes un ātri ceļ mīklu, at to viegli strādāt.
Kā cep maizi? Pats vienkāršākais veids ir visas mīklas sastāvdaļas sajaukt kopā, ļaut mīklai uzrūgt un tad cept. Šāda maize bez problēmām iznākot pat saimniecei bez lielas pieredzes.
Rauga mīklas gatavošanai ir vairāki etapi: vispirms mīklai jāparūgst, pēc tam to samaisa, tad atkal ļauj uzcelties, vēl var pāris reižu to sabakstīt, lai mīkla ir elastīgāka. Mājās cepta maize var saglabāties līdz pat divām nedēļām, vienīgais noteikums, ks jāievēro: pirms likt papīra vai celofāna maisiņā, tā pēc cepšanas noteitki ir pilnībā jāatdzesē.
Kura maizīte ir pati vērtīgākā? Pirms kādiem 30 gadiem par vērtīgāko maizi dietologi uzskatīja balto, rafinēto, jo organisms to viegli pārstrādāja. Baltmaizi sauca par enerģiju tīrā veidā. Taču pēdējā desmitgadē modē nākusi pilngraudu maize. Tā organismā sadalās ļoti ilgi, tādēļ cukura līmenis asinīs nelēkā. To ēdot, ir mazāks risks aptaukoties un saslimt ar cukura diabētu. Pilngraudu maizē ir daudz šķiedrvielu, kas palīdz izvadīt no organisma šlakvielas, samazina holesterīna līmeni asinīs un novērš risku saslimt ar kuņģa un zarnu trakta ļaundabīgajiem audzējiem. Pilngraudu maluma maizīte ir bagāta ar B grupas vitamīniem, kas stimulē vielmaiņu, tajā ir arī antistresa līdzeklis magnijs, kas samazina trauksmes sajūtu un arī kāri pēc saldumiem.
Kvalitatīvas maizes pazīmes -mīkstums ir vienmērīgs pēc struktūras – kā augšpusē, tā apakšā. Griezuma vietā garoziņa neatlec no mīkstuma. Smarža ir patīkama un pietiekami spēcīga – patiešām smaržo pēc maizes!
Domāju, ka šī ir vērtīga viela pārdomām, kādu tad maizīti mēs lietojam uzturā un varbūt jāpadomā par tās cepšanu mājās!bagete

Birkas: , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: