Maize – visu sākumu sākums

Maize vienmēr un visur ir sākums visiem sākumiem. Teiciens vēstī, ka, ja būs maize – būs dzīve.
Maize ir produkts, kuru mēs lietojam uzturā katru dienu. Dienā mēs apēdam vairāk nekā 9 000 000 maizes kukuļu. No šāda daudzuma var pagatavot 90 miljonu sviestmaižu.
Maizē ir olbaltumvielas, ciete un tauki – viss, kas nepieciešams cilvēka uzturā.
Maize ir cēlusies Ēģiptē, kad kāds ēģiptietis nejauši izcepis maizi, sajaucot miltus ar ūdeni un atstājot to siltā krāsniņā. Un tā maize ir kļuvusi zināma jau vairāk nekā pirms 7 500 gadiem.
1996.gadā Akapulko, Meksikā bija izcepta pati lielākā maize pasaulē – 9 200 metru garš maizes klaips.

Maize – pasaulē
Francija ir maizes kultūras valsts, kur neviens francūzis nevar iedomāties rītu bez svaigas smalkmaizītes. Šodienas Parīzē maiznieki prot izpatikt pircēju gaumei, vienlaikus cienot arī vēsturiskās tradīcijas, tāpēc, ēdot populāro franču bageti, viegli sajusties kā Marijas Antuanetes laikos.
Itālijā maize vienmēr ir bijusi virtuves pamats: šai valstī ir vairāku veidu maize – Focaccia, Bruschetta, Michetti, Rosetta, banānu, Biovit, Bovolo, Ciabatta, chirola, Manin Ferraresi.
Par vācu maizi saka: „Kamēr līdz mājām aiznesīsi – plecu izmežģīsi!” Vāciešiem patīk, lai viss ir pamatīgs, tai skaitā arī maize.
Īrijas maize ir slavena visā Eiropā ar savu neparasto garšu. Nacionālās brokastis nav iedomājamas bez augļu maizes, kas ideāli saderas ar saldu tēju un pienu.
Maize Meksikā ir svēta tēma, kas saistīta ar tradīcijām. Šī ir valsts, kur pastāvīgi izmanto kukurūzas miltus, no tiem tiek cepta dienišķā maize tortilla.
Austrumvalstu maizes kultūra ir senāka nekā Eiropā. Gandrīz visur – Turcijā, Irānā, Kaukāza kalnos un Centrālajā Āzijā līdz pat Indijas dienvidiem un Taizemes piekrastes džungļiem – maize izskatās kā plācenis. Visām šīm valstīm ir kopīga tradīcija, ka plāceni nedrīkst griezt ar nazi, bet jāplēš ar rokām, citādi ne tikai garša ir zaudēta, bet arī aizskartas tradīcijas.
Pita – ir viens no populārākajiem maizes veidiem austrumu pasaulē.
Pēc ekspertu aplēsēm Krievija piederas pie tautas, kas ēd daudz maizi. Tā ir laba veselībai. Pirmkārt – maize par 30% nodrošina diennakts kaloriju daudzumu, otrkārt – maize satur aptuveni 200 vielu veselībai, augu proteīnus un ogļhidrātus. Treškārt – maize ir bagāta ar cilvēkam nepieciešamajām šķiedrvielām, un jo rupjāka maluma graudi, jo noderīgāki.
Kristiešiem maize simbolizē Kristus ķermeni, un lūgšanās pirmajās rindās tiek teikts: „Mūsu dienišķo maizi dod mums…”.

Birkas: , , , , , , , , , , ,

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s


%d bloggers like this: